تبلیغات
معشوقدر پرتو ما هدایت‏ یافتید(این خطبه را امام بعد از قتل طلحه و زبیر ایراد كرده است[1و 2]و از فصیحترین خطبه‏ هاى امام است كه مردم را اندرز مى‏دهد.

(اى مردم بصره!)از تاریكیهاى جهالت و گمراهى وسیله ما هدایت‏ شدید،[3]و به كمك ما به اوج ترقى رسیدید صبح سعادت شما در پرتو شعاع وجود ما درخشیدن‏ گرفت،[4]كر باد گوشى كه نداى بلند پند و اندرز را درك نكند!مسلما گوشى كه با صیحه ‏نادانى و جنایت كر شده است آهنگ ملایم(حق)را نشنود،مطمئن باد!قلبى كه از خوف خداجدائى نپذیرد،من همواره منتظر عواقب مكر و خدعه شما بودم،و نشانه‏ هاى فریب خوردگان‏را در شما مشاهده میكردم.

تنها بخاطر استتار شما در پرده دین بود كه من از شما چشم پوشیدم،اما صفاى دل،مرا از درون شما آگاهى میداد.

آن هنگام كه در جاده‏هاى ضلالت‏ سرگردان بودید،راهنما و دلیلى نمى‏یافتید،شما را به جاده‏هاى حق رهبرى كردم،تشنه رهبر بودید و او را نمى‏یافتید،من شما را به‏ سرچشمه حقیقى رهنمون شدم.امروز مهر سكوت را مى‏شكنم سخنانى ایراد میكنم كه درعین فشردگى و اجمال هزاران زبان گویا داشته باشد،دور باد رایى كه از دستوراتم تخلف‏ كند،من از زمانى كه حق را یافته‏ ام در آن تردید نكرده‏ ام(و اگر مدتى كناره گرفتم نه ازاین جهت ‏بود كه در حقانیت‏ خود تردید كنم و یا ترسیده باشم،ترس من همچون ترس‏ موسى بود)موسى بر خود نترسید،ترسش از این بود كه(در غوغاى ساحران)جاهلان پیروزگردند،و مردم را به گمراهى بكشانند!

امروز ما بر سر دو راهى حق و باطل قرار گرفته ‏ایم(آنكه حق را یافته مطمئن است‏ هرگز تردید نمى‏كند،همانطور كه)اگر آب همراه كسى باشد تشنه نگردد(و تشنگی هاى ‏كاذب كه معمولا بهنگام وحشت از فقدان آب بر انسان مستولى مى‏شود،بر او چیره ‏نگردد).

توضیح‏ها:

[1]شیخ مفید این خطبه را در كتاب‏«ارشاد»با كمى اختلاف نقل كرده‏است(مستدرك و مدارك نهج البلاغه صفحه‏239 نوشته هادى كاشف الغطاء).

[2]ابن ابى الحدید مى‏گوید:

نقل شده است كه این خطبه را امام(ع)پس از كشته شدن طلحه و زبیر در حالى‏كه اشاره به جسد آن دو نفر و غیر آنها مى‏ كرد ایراد فرمود.

(شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید جلد اول صفحه‏209 چاپ جدید).

[3]«ظلماء»در لغت ‏به معنى تاریكى است و در این جا اشاره به وضعى‏ است كه در جزیرة العرب حكمفرما بود،هم از نظر مذهب و طرز تفكر كه مردمى بت پرست‏ بودند،و هم از نظر جنبه‏ هاى طبیعى كه در محیط شنزار بدون گیاه،پر از جانوران خطرناك زندگى مى‏كردند، آنها همیشه به خونریزى و قتل و غارت‏ مشغول بودند.

امام(ع)در خطبه‏26 به پاره‏اى از وضع آن محیط،پیش از اسلام اشاره‏ مى‏فرماید.

[4]اشاره به این است كه پس از ظهور اسلام آن ملت فراموش شده موردتوجه جهانیان قرار گرفتند،و آنها پیشرو ملتها شدند،و این در اثر اسلام و پرتووجود محمد(ص)و على(ع)بود.


+ نوشته شده در یکشنبه 16 مرداد 1390 ساعت 10:04 ب.ظ توسط علی رحیمی نظرات |
 فال حافظ - قالب وبلاگ