تبلیغات
معشوقهشدار به رهبران مذهبى‏«هنگامیكه از امام(ع)خواستند كه طلحه و زبیر را تعقیب نكند و با آنان نجنگد چنین‏ فرمود»:[1].

به خدا سوگند!من همچون كفتار نیستم كه با ضربات آرام و ملایم بر در لانه‏ اش به‏ خواب رود، و ناگهان دستگیرش سازند،[2]نه،(من كاملا مراقب مخالفان‏ هستم)و با شمشیر برنده علاقه‏ مندان به حق،كار آنان را كه به حق پشت كرده‏ اند خواهم ساخت‏ و با دستیارى فرمان‏برداران مطیع،عاصیان و تردیدكنندگان در حق را براى همیشه كنارخواهم زد.

من این كار را تا واپسین روز عمرم ادامه خواهم داد،به خدا سوگند!از هنگام مرگ ‏پیغمبر(ص) تا هم اكنون از حق خویشتن محروم مانده ‏ام،و دیگران را به ناحق بر من مقدم‏ داشته‏اند.

توضیح‏ها:

[1]هنگامیكه طلحه و زبیر از بیعت امام(ع)سر پیچیدند و وسائل ‏مخالفت ‏با وى را فراهم آوردند،به امام گفته شد كه به تعقیب آنان برنخیزد،و به جنگ آنها نپردازد.

«این سخنان را در پاسخ آنها فرمود»:

این سخن امام در تاریخ طبرى جلد 5 صفحه 171 و در«امالى‏»شیخ طوسى‏با كمى تغییر،و در كتاب‏«غریب الحدیث‏»ابى عبید قاسم بن سلام هروى بغدادى‏نیز آمده است(استناد نهج البلاغه ص 22)

[2]«و الله لا اكون كالضبح...»گفتار پر ارج امام در اینجا هشدارى به دانشمندان و رؤساى حكومت اسلامى و درسى است ‏بآنها كه مى‏بایست همیشه‏ مراقب دشمنان خارجى و داخلى اسلام باشند،و پیش از آنكه ضربه ‏ى كارى خودرا بر پیكر اسلام فرود آورند،جلوى آنان را بگیرند.


+ نوشته شده در یکشنبه 16 مرداد 1390 ساعت 10:27 ب.ظ توسط علی رحیمی نظرات |
 فال حافظ - قالب وبلاگ